"Enter"a basıp içeriğe geçin

Küçük Dil Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Küçük Dil Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Yumuşak damağın arkasından ağız tavanından ağız içine doğru sarkan en minik organımızdır. Küçük dil ağız tamamen açıldığı sürece görülebilir. İnsanlar genellikle küçük dilin ne işe yaradığını bilmez ve varlığını çok fazla anlamaz. Minik bir organ olduğu halde vücudumuzda yerine getirmesi gereken bazı işlevleri vardır. Küçük dil hayatımızın devamı için yapmamız gereken yutkunmak ve konuşmak gibi en önemli iki görevi üstlenen organdır. Bu nedenle vücudumuz için çok önemlidir. Konuşma sırasında doğru telaffuz etmek ve yiyeceklerin yemek borusuna yönlendirilmesi tamamen küçük dilin işlevidir.  Sıcak içecekler, alkol ve sigara gibi zararlı maddeler sarkmasına neden olabilir. Sarkması boyutunun büyüdüğünün anlamına gelmez.

Küçük Dil Ne İşe Yarar?

Küçük dilin vücudumuzda yerine getirdiği ve birçok insanın bilmediği görevleri vardır. Bu görevlerden bahsedersek;

1-     Yutma ve konuşma gibi hayatımızı etkileyen en önemli iki olayı yapmakla görevlidir. Yutkuna ve konuşma sırasında hava yolunu koruyan bir kapaktır.
2-     Ses titreştirme görevini üstlenerek Fransızca ve İspanyolca gibi dillerin konuşulmasına yardım eder.
3-     Sesiz harflerin çıkmasına ve anlaşılır bir şekilde konuşmamıza yardım eder.
4-     Yemek esnasında yiyeceklerin nefes borusuna girmesini engeller.
5-     Küçük dil belirli bir süre gelişimini tamamladıktan sonra boyutu asla değişmez. Kilo aldığınız zaman küçük dilinizin şeklinde bir büyüme meydana gelmez.
6-     Tükürük salgılamasına yardımcı olarak yiyeceklerin ağızda sindirilmesine katkı sağlar. Ayrıca salgı yolu ile mikropların atılmasına yardımcı olur. 

Küçük dil olmadığı zaman yutkunma ve konuşma sırasında çok büyük problemler yaşanabilir. Bu nedenle küçük dilin önemi bilinmelidir.

Küçük Dil İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Küçük dilimizin olduğunu unutarak bazı hatalar yapabiliriz. Farkında olmadan küçük dilimize zarar vererek geri dönüşü olmayan hastalıklar yaşayabiliriz. Küçük dile piercing takmak tehlikelidir. Alkol ve sigara gibi zararlı maddeler küçük dilin şişmesine ve nefes almada zorluk yaşanmasına neden olabilir. Alerjik partiküllerin solunması küçük dilde şişmeye neden olabilir. Küçük dil şişer ve zarar görürse uyku bozuklukları gelişir. Zaman içerisinde farklı nedenlerden dolayı küçük dil sarkması görülebilir. Küçük dil sarkması horlamanın en önemli nedenlerindendir. Horlamanın yanında öksürme refleksi de görülebilir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir